Co zrobić, aby uspokoić zachcianki żywieniowe u dzieci?

dziecko

Dzieci mają zachcianki żywieniowe, gdy czują się znudzone i chcą uspokoić swoją energię, uciekając się raz po raz do jedzenia. Czy to normalne, że moje dziecko je z niepokoju? Nie, dzieci powinny jeść, ponieważ potrzebują codziennych dawek dla swojego rozwoju, a nie dlatego, że nie mogą kontrolować swoich popędów żywieniowych. Zanim pomyślimy, że dziecko cierpi na lęk przed jedzeniem, należy ocenić objawy, które decydują o tym, że rzeczywiście ma ten problem.

Jak powstają zachcianki żywieniowe lub nadmierny głód u dzieci?

Powstają one jako odpowiedź na emocje, czyli dziecko może jeść ze stresu, z nudów, a nawet wtedy, gdy jest złe i nie wie jak się uspokoić. Z drugiej strony, dzieci przechodzą przez okresy wzrostu, które sprawiają, że często zwiększają swój apetyt na jedzenie przez pewien czas.

Jedzenie jest niezbędne do wzrostu i przetrwania człowieka, ale wiele dzieci przywiązuje się do jedzenia w sposób, który wpływa na ich zdrowie. Zmiany w codziennym życiu dziecka lub zmiany w rutynie mogą wywołać nadmierne zachowania żywieniowe. To jest w porządku dla rodziców, aby użyć zdrowej żywności do stymulowania wzrostu dziecka, ale musi towarzyszyć rutyny ćwiczeń. Niektóre dzieci nie uzależniają się od kilku pokarmów, ale od jednego konkretnego, którego nie mogą się oprzeć jedząc więcej niż potrzebują.

Jakie problemy mogą wynikać z zachcianek żywieniowych u dzieci?

Po pierwsze, dziecko może rozwinąć problemy z otyłością, jedząc więcej jedzenia niż to konieczne, co może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych. Po drugie, dziecko, które nie potrafi kontrolować zachcianek żywieniowych, może rozwinąć zaburzenia odżywiania i zaszkodzić swojemu zdrowiu psychicznemu.

Ogólnie rzecz biorąc, problem z dziećmi uczącymi się jeść nie wtedy, gdy są głodne, ale pod wpływem impulsu, polega na tym, że mogą one rozwinąć słabą koncepcję jedzenia. Dziecko, które nie pokona lęku przed jedzeniem może rozwinąć zaburzenia takie jak bulimia, anoreksja w okresie dojrzewania. Badania wykazały, że u dziecka, które dużo je, rozwija się niepokój, który próbuje ukryć jedząc dla rozrywki.

A wchodząc na www.lajf.pl, dowiesz się wielu rzeczy z zakresu edukacji, które możesz zastosować dla siebie i swojego dziecka.

Wskazówki dotyczące usuwania lub uspokajania zachcianek żywieniowych, lub nadmiernego głodu u dzieci.

Kiedy ustalisz, że Twoje dziecko je więcej jedzenia niż potrzebuje, musisz ustalić nową rutynę, która pozwoli mu zastąpić czas jedzenia czymś produktywnym. Nie przesadzaj z nawykami, które rozwijają, ponieważ powinny one znajdować się w obrębie działań, które pozwalają na ich fizyczne i emocjonalne samopoczucie.

Więcej aktywności fizycznej.

Sport jest bardzo ważny w rozwoju dziecka, ponieważ pomaga usprawnić jego ciało i umysł, a także stworzyć zdrowe nawyki na dorosłość. Dzieci, które objadają się z nudów, zwykle szybko się poprawiają, gdy zaczynają uprawiać sport i inne aktywności fizyczne. Dziecko uprawiające sport będzie miało zdrową wagę i będzie dążyło do spożywania pokarmów, które dają mu energię do wykonywania rutynowych czynności.

Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Komunikacja z dziećmi jest ważna, aby nawiązać więź bliskości, która pozwala konkretnie ocenić, dlaczego dziecko je za dużo. Bądź cierpliwy z dzieckiem i zobaczysz, że jak wyjaśnisz im znaczenie niejedzenia z niepokoju, ustanowią zdrowszą rutynę na własną rękę.

Jako rodzice nic nie zyskamy tracąc cierpliwość, gdy widzimy, że nasze dziecko nadużywa jedzenia, gdyż może poczuć się zaatakowane, a to pogorszy sytuację. Wiedza o tym, czy dziecko je z powodu depresji lub lęku jest zadaniem, które osiąga się poprzez cierpliwość i zrozumienie ich uczuć.

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia.

Pozwól dziecku decydować o ilości jedzenia, podczas gdy Ty dbasz o to, by oferować mu jedzenie wysokiej jakości, nie narzucając mu go. Jedzenie nie jest powodem do karania, więc jeśli potrzebujesz ich, aby lepiej jeść, dodaj opcje do ich menu, które pozwalają im otrzymać więcej witamin, a tym samym zmniejszyć ich niepokój.

Badania naukowe przeprowadzone na pacjentach, którzy rozwinęli otyłość w dzieciństwie, wykazały, że pozwolenie im na decydowanie o ilości spożywanych pokarmów poprawi ich spożycie. Wiele lęków pokarmowych wynika ze zmuszania dzieci szantażem do spożywania określonych pokarmów, co daje niewłaściwy przekaz do ich zachowania.

Proponuj picie większej ilości wody.

Nawodnienie jest najważniejsze, aby dzieci czuły się syte i nie miały potrzeby wkładania jedzenia do ust przez krótkie okresy czasu. Unikaj w diecie dziecka napojów gazowanych, ponieważ są one niezdrowe i prawdopodobnie rozwiną uzależnienie od śmieciowego jedzenia. Dzieci, które regularnie piją wodę, będą miały lepszy układ pokarmowy, unikną problemów z zaparciami i uregulują swoje wycieczki do toalety.

Przygotuj zdrowe przekąski.

Jeśli dziecko ma zachcianki po regularnych posiłkach, należy całkowicie zastąpić spożycie ciastek i sycących pokarmów owocami i warzywami. Owoce i warzywa pomagają dziecku poczuć się sytym, przyczyniając się jednocześnie do lepszego nawyku spożywania pokarmów o wysokiej wartości odżywczej. Zawsze, gdy dziecko jest niespokojne, przygotuj sałatki owocowe i inne zdrowe przekąski, które mogą regularnie obniżać łaknienie dziecka do punktu równowagi.

Ustal stałe godzin posiłków.

Rodzina w ogóle powinna mieć rutynę żywieniową składającą się ze śniadania, obiadu i kolacji oraz dwóch lub trzech przekąsek dziennie. Kiedy dzieci jedzą w nierutynowych porach, mają tendencję do rozwijania złych nawyków żywieniowych, które, gdy się nasilają, objawiają się jako zachcianki żywieniowe.  Oprócz rutyny, nawyki siedzenia przy stole jako rodzina wzmacniają jedzenie jako zdrową więź, a nie jako lęk mający pokryć emocje.

Czy powinienem zgłosić się do pediatry, jeśli moje dziecko jest niespokojne lub nadmiernie głodne?

Jeśli dziecko nie jest w stanie zaspokoić głodu, a jego zachowanie z powodu obsesji jedzenia nie ulega poprawie, będzie musiało zostać ocenione przez pediatrę, a następnie, jeśli to konieczne, przez psychologa. Pediatra powie Ci dokładnie, czy Twoje dziecko rozwinęło wzorzec obsesyjnego jedzenia, czy jest to epizod związany z dorastaniem. Zapobiegaj rozwojowi zaburzeń odżywiania u Twojego dziecka, które będą szkodzić jego zdrowiu przez całe życie i ograniczać jego rozwój psychiczny i fizyczny.