Co to jest Zorbing?
Zorbing to aktywność, w której dostajemy się do wnętrza nadmuchiwanej plastikowej kuli, która z kolei znajduje się wewnątrz innej większej kuli. Te dwie kule (zwane zorbami) są połączone w taki sposób, że trzymają się razem, pozostawiając między wewnętrzną a zewnętrzną kulą przestrzeń, w której jest nieco ponad pół metra wolnego miejsca.
Istnieją kule o różnych rozmiarach. Niektóre z nich mogą pomieścić do trzech osób jednocześnie, więc można to uznać za aktywność grupową. Efekt jest taki, jakbyśmy byli prawie bez grawitacji, ponieważ od powierzchni, która ma kontakt z ziemią, do miejsca, gdzie mieszczą się zawodnicy, jest tylko powietrze lub woda.
Jak wynaleziono tę aktywność?
Czym jest zorbing? Zorbing wywodzi się z Nowej Zelandii w latach 90. Dwóch przyjaciół chciało znaleźć sposób na chodzenie po wodzie i stworzyli oni dużą pływającą kulę, do której człowiek mógłby wejść i stanąć na niej, nie tonąc. Istniał już rodzaj piłki zaprojektowanej do tego celu, choć problem polegał na tym, że trzeba było ją napompować i opróżnić za każdym razem, gdy pasażer wsiadał i wysiadał, co było bardzo czasochłonne.
Pomysł polegał na stworzeniu piłki, która znajdowała się wewnątrz większej piłki wypełnionej powietrzem, tak aby nie trzeba było czekać na wejście i wyjście. Wynaleziono prototyp, opatentowano go i zarejestrowano pod znakiem towarowym zorb.
Zgodnie z oczekiwaniami, kula umożliwiła chodzenie po wodzie. Ale były pewne problemy, zwłaszcza na otwartej wodzie, gdzie lekka waga kuli oznaczała, że pasażer miał niewielką kontrolę nad kierunkiem i ruchem. Zaczęli więc używać ja do innych celów myśląć, że może to być coś, co przyciągnie uwagę miłośników sportów ekstremalnych, takich jak skoki na bungee, co było dobrym posunięciem, bo tak właśnie się stało. Zorbing szybko stał się znany na całym świecie.
Jak uprawia się zorbing?
Istnieją dwa rodzaje zjazdów zorbingowych. Mokra jazda, znana również pod nazwą Zydro, polega na wypełnieniu części kuli wodą, tak aby osoby przebywające w niej były przemoczone podczas zjeżdżania do środka, tak jakby znajdowały się na stale poruszającej się zjeżdżalni wodnej. Na suchych przejazdach uczestnicy trzymają się zwykle po jednej stronie kuli. Następnie zorb zostaje wypuszczony w dół wzgórza i zaczyna się doświadczenie.