Co możemy zrobić, aby zapobiec otyłości u dzieci?

Problem otyłości dotyczy wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wzrost liczby przypadków otyłości u dzieci sprawia, że jest to problem, który należy szybko rozwiązać ze względu na jego niepokojący charakter. Dzieci mają tendencję do naśladowania tego, co widzą u swoich rodziców. Dlatego naszym obowiązkiem, jako odpowiedzialnych dorosłych, jest zapewnienie naszym dzieciom odpowiedniej diety i unikanie niezdrowych postaw, które powodują przybieranie na wadze.

Waga u dzieci

Jeśli mamy dziecko, którego waga wymyka się spod kontroli, możemy walczyć z otyłością dziecięcą, zmieniając jego styl życia i sposób odżywiania.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest zapobieganie siedzącemu trybowi życia naszego dziecka. Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn otyłości, ponieważ nie spalamy tłuszczu, który spożywamy w ciągu dnia. Zachęcanie dziecka do uprawiania sportu jest czymś, do czego musimy je zachęcać od samego początku, ale jeśli tak się nie stało, jest jeszcze czas, by zmieniło swoje przyzwyczajenia. Uprawiając sport, nasze dziecko doskonali swoje ciało, a także uczy się relacji z innymi i pracy w zespole, co jest bardzo korzystne dla jego przyszłości.

Sport u dzieci

Aktywność fizyczną należy także włączyć do drobnych codziennych nawyków, takich jak chodzenie do szkoły lub przyzwyczajenie się do rodzinnych spacerów. Oprócz tego możemy również zabierać dzieci na festyny i zawody rekreacyjno-sportowe dla dzieci, które często są organizowane np. w Warszawie (więcej na https://wawa.pl/), jak i w wielu innych miejscach w Polsce.

Niezbędne jest także włączenie do diety dziecka zdrowej diety, zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zwłaszcza w tym wieku. Jako rodzice musimy pamiętać, że nasze dzieci nie będą chciały jeść tego, czego my nie lubimy, więc dla dobra ich zdrowia i naszego czas przestać się wygłupiać i zacząć dbać o swoją dietę.

Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowywanie posiłków w apetyczny sposób, który przypadnie im do gustu, aby zachęcić je do jedzenia warzyw i innych produktów, których zwykle nie lubią. W tym celu najlepiej jest szukać przepisów i wprowadzać innowacje w prezentowaniu kolacji i obiadów.

Co robić, aby uniknąć otyłości u dzieci?

Aby uniknąć otyłości u dzieci, bardzo ważne jest stosowanie dobrych nawyków, takich jak spożywanie posiłków w gronie rodzinnym, unikanie rozpraszających bodźców, takich jak telewizja czy telefony komórkowe. Dawaj dziecku przykład, jedząc te same zdrowe potrawy dla całej rodziny.

Trzymaj w zasięgu wzroku zdrową żywność, np. owoce, aby były zawsze dostępne, gdy dziecko jest głodne. Jednocześnie należy unikać kupowania chipsów, słodzonych napojów, ciastek przemysłowych itp.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby uniknąć otyłości u dzieci, a Twoje dzieci z pewnością Ci za to podziękują.