Postawa skoliotyczna u dzieci

Postawa skoliotyczna jest coraz częściej rozpoznawana u dzieci i młodzieży. Czym charakteryzuje się ta wada oraz w jaki sposób najlepiej ją leczyć?

Przyczyny

W odróżnieniu od skoliozy, której przyczyny często pozostają nieznane, przyczyną postawy skoliotycznej jest najczęściej nawyk przyjmowania niewłaściwej postawy i spędzania tak wielu godzin każdego dnia (w szkole, podczas nauki lub w wolnym czasie), noszenie plecaka czy torby na jednym ramieniu, niezdrowy styl życia. Często niewłaściwa postawa może wynikać ze skrócenia kończyny dolnej.

Objawy

Postawę skoliotyczną często można zauważyć gołym okiem. Do najczęstszych objawów tej wady należą: nierówno ustawione łopatki, asymetria barków lub bioder. Wada ta nie wpływa jednak szczególnie na sylwetkę, w odróżnieniu od skoliozy, kiedy sylwetka dziecka jest wyraźnie zmieniona.
W postawie skoliotycznej mięśnie tułowia są zaburzone, napięte i pracują nieprawidłowo.
Chociaż postawę skoliotyczną możemy rozpoznać podczas podstawowego badania kręgosłupa lub obserwacji dziecka w domu, bardzo ważne są wizyta u specjalisty i przeprowadzenie dodatkowych badań – głównie po to, żeby ustalić czy u dziecka występuje tylko postawa skoliotyczna (wada postawy, deformacja w jednej płaszczyźnie) czy skolioza (schorzenie kręgosłupa, skrzywienie trójpłaszczyznowe). Ustalenie rodzaju wady jest niezbędne w dalszym postępowaniu i jej leczeniu.

Sposób leczenia

Leczenie postawy skoliotycznej u dzieci polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych oraz korygowaniu postawy tak aby nie pogłębiać wady. Oprócz gimnastyki korekcyjnej, ważną rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe pomagające zwiększyć ogólną wydolność i pojemność płuc oraz właściwe ustawienie mięśni. Jeżeli przyczyną jest wspomniane już skrócenie kończyny dolnej, konieczne będzie zastosowanie w butach wkładki ortopedycznej wyrównującej długość nóg i pozwalającej zachować właściwą postawę dziecka.

Profilaktyka

Jednym z najpopularniejszych sposobów profilaktyki wad postawy, w tym również postawy skoliotycznej, jest prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia a zatem regularne uprawianie sportu, zdrowe odżywianie oraz unikanie zbyt długiego spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem.
W przypadku stwierdzonej postawy skoliotycznej można uprawiać taki sport jak siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, taniec czy narciarstwo. Należy natomiast unikać biegów, baletu, gimnastyki sportowej czy akrobatyki. Sport powinien być uprawiany w sposób amatorski (2-3 razy w tygodniu) nie zaś wyczynowy ponieważ wielogodzinne treningi mogą negatywnie wpływać na postawę i pogłębiać skrzywienie.

Sport niesie za sobą wiele zalet takich jak zwiększona wydolność, lepsza kondycja, wzmocnienie mięśni czy wysokie dotlenienie organizmu. W przypadku postawy skoliotycznej czy skoliozy jedną z najczęściej polecanych metod aktywności fizycznej jest pływanie, które można traktować również jako uzupełnienie leczenia wady.
Zdrowe odżywianie to kolejny ważny element profilaktyki wad postawy – dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w naturalne składniki odżywcze. Należy unikać konserwantów, niezdrowych kwasów tłuszczowych czy przekąsek pełnych soli i cukru.

Ważną częścią profilaktyki postawy skoliotycznej jest także zachowywanie właściwej postawy, unikanie garbienia się i pochylenia sylwetki oraz przyjęcie poprawnej pozycji podczas nauki czy wypoczynku. Rodzice i nauczyciele powinni regularnie kontrolować dziecko przypominając mu o zachowaniu dobrej postawy i w ten sposób wyrabiając w nim właściwe nawyki.
Coraz częściej profilaktyka wad postawy opiera się także na regularnych badaniach i kontrolach lekarskich – wykonywanych również w szkole i przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego.