W jaki sposób możemy się skutecznie chronić przed słońcem?

slonce

Nie ma znaczenia, czy jest początek czerwca, czy środek lipca – zasady ochrony przeciwsłonecznej są zawsze takie same. Wkładajmy ubrania okrywające jak najwięcej ciała, szczególnie uda i ramiona, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Warto też założyć kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem, które ochronią oczy i twarz.

Kiedy wychodzimy, smarujmy ciało kremem z filtrami, także pod ubraniem. Koszulka z bawełny nie chroni skóry przed promieniowaniem. Nie żałujmy sobie kosmetyku. Nakładajmy kremy grubą warstwą i nie raz dziennie, a co 2 godziny czasu. Unikajmy słońca między godziną 11.00 a 15.00. Nawadniajmy organizm (pijmy szklankę wody co godzinę), ponieważ uzupełnianie płynów poprawia stan skóry i zapobiega wysuszaniu spojówek.

Nadwrażliwość na słońce objawia się podobnie jak alergia, ale nią nie jest (alergia to reakcja zapalna na białko). Najczęstszą postacią nadwrażliwości na słońce są wielopostaciowe osutki świetlne. Pod wpływem promieniowania UV skóra pokrywa się pęcherzykami lub grudkami, pojawia się świąd i zaczerwienienie. Jeśli zauważymy objawy nadwrażliwości na słońce, trzeba wówczas jak najszybciej schronić się w cieniu i unikać opalania. Ulgę przyniosą chłodzące okłady, na przykład z ręcznika zmoczonego w letniej wodzie. Podrażnienie złagodzą pianki z panthenolem, żele aloesowe lub kremy z dodatkiem cynku. Nadwrażliwość z reguły mija, kiedy skóra przyzwyczai się do słońca. Warto jednak zasięgnąć porady dermatologa i poszukać przyczyny.

Należy też wiedzieć, że połączenie leków i promieni słonecznych może powodować tzw. reakcję fototoksyczną skóry. Pojawia się zaczerwienienie, wysypka, świąd, stan zapalny. Efektem mogą być trwałe przebarwienia. Unikajmy słońca i stosujmy kosmetyki z bardzo wysokim filtrem, jeśli zażywamy: sulfonamidy, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, preparaty przeciwreumatyczne, na serce i obniżające cholesterol, antybiotyki, środki moczopędne, leki przeciwalergiczne, retinoidy, przeciw epilepsji, przeciwdepresyjne i uspokajające, przeciwcukrzycowe, hormony, na przykład HTM, maści przeciwgrzybicze.

Witryna Z Powiatu również oferuje przydatne ciekawostki w dziedzinie zdrowia. Sprawdź ją koniecznie!

Filtry UV mają za zadanie blokować szkodliwe promieniowanie UV i zapobiegać fotostarzeniu się skóry, powstawaniu przebarwień, a przede wszystkim rozwojowi raka skóry. Jaki filtr wybierzemy: mineralny (fizyczny), chemiczny czy mieszany, nie ma znaczenia. To kwestia indywidualna. Ważne, aby chroniły. Za naturalne filtry UV uważane są takie substancje, jak na przykład olejek marchewkowy. Niestety, mogą zastąpić syntetyczne filtry jedynie z najniższym faktorem (5-10).