10 korzyści dla zdrowia płynących z czekolady

czekolada

Czekolada, ta pyszna mieszanka kakao i cukru, która doprowadza do szaleństwa dzieci i dorosłych, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Szacuje się, że każdy człowiek zjada około 3,5 kg rocznie, ale czy wiesz, że spożywanie go nie tylko przynosi nam szczęście, ale może być również korzystne dla naszego zdrowia?

Korzyści, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

  1. Jedzenie czekolady wspomaga koncentrację i pamięć. Wynika to z wysokiej zawartości flawonoidów, które zwiększają przepływ krwi do mózgu w ciągu dwóch do trzech godzin od spożycia.
  2. Jest dobry dla serca ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Pomaga rozszerzać tętnice i ułatwia przepływ krwi, a także zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic.
  3. Choć może się to wydawać nieco dziwne, czekolada może być świetnym sprzymierzeńcem dla tych, którzy chcą schudnąć, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy i właściwości sycące.
  4. Czekolada zawiera składniki odżywcze, które wspomagają tworzenie się „dobrych” bakterii w organizmie.
  5. Zapach czekolady powoduje wzrost fal mózgowych theta, które wywołują relaks. Spożywanie czekolady stymuluje uwalnianie dodatkowych endorfin, które zwiększając poziom serotoniny, wywołują uczucie przyjemności i dobre samopoczucie.
  6. Może zapobiegać próchnicy zębów, ponieważ ziarna kakaowca zawierają substancje antybakteryjne, które rekompensują wysoki poziom cukru.
  7. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w ciemnej czekoladzie może zwiększyć średnią długość życia osób, które spożywają ją regularnie.
  8. Wiele produktów kosmetycznych zawierających czekoladę zawiera ten składnik, ponieważ nawilża on skórę, zmiękcza ją i pomaga zapobiegać pojawianiu się zmarszczek, a także chroni przed słońcem i oparzeniami słonecznymi!
  9. W czasie ciąży jedzenie czekolady pomaga zapobiegać stresowi i poprawia nastrój.
  10. Zawarte w czekoladzie przeciwutleniacze pomagają nam zachować młodość.

Oczywiście wszystkie te korzyści wynikają ze spożywania czystej ciemnej czekolady (powyżej 60%). Ponadto, pomimo wielu zalet, nie należy zapominać, że jest to pokarm o dużej zawartości kalorii, dlatego należy spożywać go z umiarem.

Zapoznaj się również z najzdrowszymi owocami na odchudzanie i wieloma innymi ciekawostkami zdrowotnymi.