Norwegia dla ciekawych: Lillehammer

Lillehammer to ważny ośrodek sportów zimowych oraz jedno z piękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Norwegia. Dlaczego w trakcie wycieczki po tym kraju warto zajrzeć na teren Lillehammer? Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Lillehammer i jego miejsce na mapie Norwegii

Lillehammer to spore miasto, leżące niemal 200 km od norweskiej stolicy. Wielkim walorem Lillehammer jest położenie nad jeziorem Mjosa – największym jeziorem na terenie Norwegii. Lillehammer jest jednocześnie miejscem idealnym dla wszystkich tych osób, które lubią górskie wycieczki oraz wypoczynek na łonie natury. Okolice tego miasta urzekają zarówno ciekawymi trasami turystycznymi, jak i miejscami, które mają ogromną wartość przyrodniczą. A samo Lillehammer? Samo miasto również ma się czym pochwalić, a nuda na jego terenie nikomu nie zagrozi.

W poszukiwaniu najcenniejszych skarbów norweskiej architektury

Lillehammer już w XIX wieku doczekało się otwarcia ciekawej placówki muzealnej. Było to Muzeum Sztuki Ludowej – pierwszy obiekt tego typu na terenie Norwegii. Dziś dla wielu turystów obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Lillehammer jest skansen, na terenie którego można zobaczyć około stu cennych zabytków dawnej architektury ludowej. Na zwiedzających czekają tu zabytkowe chaty oraz spichlerze, wielkie wrażenie robi też niepozorny kościółek, będący cennym zabytkiem z XII stulecia. Lillehammer może się również pochwalić tak ważną atrakcją, jaka jest dom pisarki Singrid Undset, laureatki Nagrody Nobla w 1928 roku. Wielu niezapomnianych wrażeń może też dostarczyć spacer po samym mieście, na terenie którego wciąż można dostrzec wiele ciekawych domów z XIX stulecia. Drewniany kościółek Lom Stavkirke z początku XIII wieku oraz pochodzący z XII wieku Ringebu Stavkirke (jeden z najstarszych kościołów w Norwegii) to kolejne atrakcje, jakimi może nas oczarować to miasto. Wycieczki po Lillehammer mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i tym, których fascynuje niezwykły świat natury. W gronie najważniejszych atrakcji miasta znajduje się też Urtehagen – wspaniały ogród ziołowy, obok którego nie można przejść obojętnie. A co z najmłodszymi? Dla nich nie lada gratką może się okazać miejscowe muzeum hologramów oraz Hundrefossen Familiepark, na terenie którego można spotkać się z bohaterami skandynawskich sag.

Sportowe atrakcje: nie tylko skocznie

Lillehammer zapisało się też na dobre w dziejach sportów zimowych, a to za sprawą Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które zorganizowano tutaj w 1994 roku. Do dziś wielu turystów w trakcie wycieczki po okolicach tego miasta chętnie odwiedza skocznie narciarskie, znane z organizacji wielu ważnych zawodów. Miłośników sportów przyciągają też takie atrakcje, jak centrum sportowe Haakons Hall oraz Norweskie Muzeum Olimpijskie. Dzięki tym obiektom w Lillehammer nudzić się nie można, a spacery po terenie tego miasta mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Przeczytaj również