slide-1_podplomyki

 

 

„Pismo Święte, jest jak orzeźwiająca woda i jak pożywienie, którym karmi się człowiek wierzący”.

św. Jan Paweł II

 

Jesteś głodny? Tracisz siły do życia? Chcesz wzmocnić swój duchowy organizm?
Zapraszamy! Poczęstuj się PODPŁOMYKAMI na śniadanie, czyli rozważaniem Słowa Bożego na każdą niedzielę roku.
SPRÓBUJ – WSPANIAŁY SMAK I GWARANTOWANA JAKOŚĆ PRODUKTU!

 

Czym to jeść?

Papież Franciszek we wstępie do Biblii dla młodych (wersja włoska) napisał, że ta Księga jest jak ogień! I to jest prawda. Słowo Boże rozpala w nas płomień wielkich pragnień.
Najgorzej w życiu jest wtedy, kiedy człowiek nie ma żadnych pragnień. Dlatego warto ciągle wchodzić na drogę Słowa Bożego!
W Kościele od samego początku znana jest praktyka duchowego czytania Słowa. Nazywamy ją LECTIO DIVINA czyli Boże czytanie, duchowe czytanie.
Jest to po prostu STYL ŻYCIA: żyję Słowem Bożym…

 

 Jak to robić?

Lectio divina ma kilka kroków, które pomagają nam usłyszeć to, co mówi do mnie osobiście PAN. Te kroki nazywamy Lectio czyli czytanie, medytatio czyli medytacja, oratio czyli modlitwa, contemplatio czyli kontemplacja collatio czyli dzielenie.

Teraz po kolei, już bez nazw kroków 🙂
Na początku czytając Słowo zobacz, co Bóg mówi przez ten tekst, co mówi do nas i o nas. Potem kiedy już przeczytasz fragment, zatrzymaj się, podkreśl to, co najbardziej zwróciło Twoją uwagę. Zapytaj: „Czego chcesz ode mnie, Panie?”. W ten sposób pozwolisz, żeby Jezus dotkną Cię osobiście przez Słowo. Słowo dociera do serca. Następnie trwaj ze Słowem, dalej w ciszy. Jeśli chcesz możesz podzielić się z kimś odkryciem, np. podczas spotkania wspólnoty, do której należysz.
Jeśli z przeczytanego tekstu niewiele wyniesiesz, nie martw się, przyjdzie czas, kiedy Słowo wyjaśni Ci Słowo! Ale jest jeden warunek: trzeba być wiernym Słowu, spotkaniu! Inaczej Biblia nie przemówi do Ciebie.
Możesz również korzystać z różnych pomocy; komentarzy, słownika biblijnego. Warto – wtedy rozjaśnia się nam tekst, który czytamy.
Po pewnym czasie, kiedy będziesz wierny, zobaczysz, że Twoje serce jest poruszone Słowem. To jest właśnie lectio divina.